پورتال اداره كل آموزش و پرورش استان لرستان
کدمطلب: 1cfO7SBi      تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۱/۳۰ ۱۶:۰۴:۵۵      تعداد بازديد اين صفحه:  ۱۳۴
مدیرکل دفتر آموزش های فنی و حرفه ای وزارت آموزش و پرورش

7هزار هنرستان فنی حرفه ای و کاردانش در سراسر کشور مشغول به فعالیت آموزشی است

مدیرکل دفتر آموزش های فنی و حرفه ای وزارت آموزش و پرورش در نشست آموزشی توجیهی توسعه متوازن هدایت تحصیلی گفت: در برنامه ششم توسعه نگاه بسیار خوبی به آموزش های مهارتی شده و مقرر شده تا در سال 1400 ، 50درصد از دانش آموزان دوره دوم متوسطه به سمت رشته های فنی ،حرفه ای و کاردانش هدایت شوند

به گزارش مركز اطلاع رساني و روابط عمومي آموزش و پرورش لرستان  ، سیدمحسن حسینیدر نشست با معاونین آموزشی ، مدیران و مشاوران مدارس استان لرستان  تاکید کرد: در سال تحصیلی 97-96 سهم آموزش های مهارتی در دوره دوم متوسطه 37درصد پیش بینی شده و باید تلاش شود تا 37درصد از دانش آموزان به هنرستان های فنی حرفه ای و کاردانش هدایت شوند . وی تجهیز هنرستان را پس از مقاوم سازی یکی از اولویت های مهم آموزش و پرورش عنوان کرد و افزود : در بودجه سال جاری پیش بینی شده تا اعتبارات خوبی برای این مهم در نظر گرفته شود . حسینی ادامه داد : از محل اعتبارات تملک دارایی مبلغ540 میلیارد ریال و ازمحل  صندوق توسعه ملی مبلغ 2هزار میلیارد ریال و ردیفی هم از محل 2درصد درآمدهای فروش  گاز  برای آموزش و تجهیز هنرستان ها در نظر گرفته شده است .

وی در ادامه به تغییر محتوای کتب شاخه فنی حرفه ای  از سال تحصیلی گذشته اشاره کرد و افزود : بر اساس نیاز سنجی های صورت گرفته برخی از رشته ها حذف و برخی رشته ها هم اضافه شده است .

حسینی هدف از آموزش های فنی حرفه ای و کاردانش را بر اساس برنامه درس ملی  جذب فارغ التحصیلان هنرستانها پس از فراغت از تحصیل عنوان کرد و افزود : پس از فراغت تحصیل هم پیش بینی شده تا این فارغ التحصیلان وارد مراکز آموزش عالی شده و به عنوان تکنیسین و کارگر حرفه ای وارد بازار کار شوند .

وی بر این نکته تاکید کرد که فارغ التحصیلان هنرستانهای فنی حرفه ای هیچ محدودیتی برای ادامه تحصیل ندارند و افزود : حدود 7هزار هنرستان در سراسر کشور وجود دارد که 700هزار هنرجوی فنی حرفه ای و کاردانش در آنها مشغول به تحصیل هستند .

 حسینی با تکیه بر این جمله از رهبر معظم انقلاب که «یکی از مباحث بسیارمهم در آموزش و پرورش مسئله ی آموزش های فنی  و حرفه ای به دانش آموزان می باشد» گفت: تمام بخشنامه های صادره از وزارت به استان ها با تکیه بر سند تحول بنیادین آموزش و پرورش خواهد بود و یکی ازدغدغه ها ی اصلی مقام عالی وزارت نیز اجرای متوازن سند تحول بنیادین با تأکید بر کیفیت بخشی به آموزش های فنی و حرفه ای و کاردانش است .

مدیرکل دفتر آموزش های فنی و حرفه ای با اشاره به این که هر آن چه قرار است در توسعه ی مهارت های فنی و حرفه ای اتفاق بیفتد در راهبردهای سند تحول بنیادین اشاره شده است افزود: رشته های جدیدی  مانند مگاتورنیک،حمل ونقل ، معماری داخلی و تولید برنامه های تلویزیونی  به مجموعه رشته های فنی وحرفه ای اضافه شده اند .

مدیرکل دفتر آموزش های فنی و حرفه ای وزارت آموزش وپرورش درادامه اذعان داشت :باید نگاه به رشته های جدید به گونه ای باشد که دانش اموزان هرچه زودتر بعد از فارغ التحصیلی بتوانند وارد بازار کار شوند.

وی خاطرنشان کرد:کاری که درهنرستان ها صورت می گیرد به نحوی است که دانش آموزان بتوانند یک مهارت برای کار، فراگرفته و بعداز فارغ التحصیلی بتوانند علاوه بر ورود به بازار کار، قادر به ادامه تحصیل در دانشگاه ها نیز باشند 

موردی جهت نمایش و جود ندارد.
دیدگاه‌های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط آموزش و پرورش در سایت منتشر خواهد شد «پیام‌هایی که شامل تهمت یا افترا باشدمنتشر نخواهد شد» پیام‌هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد
آخرین اخبار
اخبار برگزیده
دیدگاه