پورتال اداره كل آموزش و پرورش استان لرستان
کدمطلب: qGsAOEZp      تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۲/۲۶ ۱۳:۲۹:۴۰      تعداد بازديد اين صفحه:  ۱۲۳
مدیر کل آموزش و پرورش لرستان :

محبت و همدلی و پرهیز از خشونت رمز ماندگاری و تاثیر گذاری تعلیم و تربیت است

مدیر کل آموزش و پرورش لرستان در آیین اختتامیه هفدهمین فراخوان پرسش مهر ریاست جمهوری خشونت را چالش بزرگ دنیای معاصر برشمرد و گفت : محبت و همدلی و پرهیز از خشونت رمز ماندگاری و تاثیر گذاری تعلیم و تربیت است . خدانظر دریکوند افزود : روحیه پرسشگری و فرهنگ پاسخگویی تلفیق خوبی است که به توسعه و پیشرفت فرهنگی جامعه کمک می کند .

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش لرستان ، وی در این آیین که با حضور مدیر کل فرهنگی هنری وزارت آموزش و پرورش در پردیس فرهنگیان علامه طباطبایی برگزار شد ، خاطر نشان کرد : مشارکت قریب به 70هزار دانش آموز در فراخوان پرسش مهر نشان از اقبال و توجه دانش آموزان به فرهنگ پرسشگری دارد . وی بر این نکته تاکید کرد که معلم باید در ذهن دانش آموزان ایجاد سوال کند و آنان را به پژوهش ، مطالعه و تحقیق وادار کند تا به دانش و دانایی منجر شود . دریکوند بر یادگیری روش منطقی پرسیدن و سوال کردن به دانش آموزان و پاسخگویی مدیران تاکید کرد و افزود :  شهید مرتضی مطهری و دکتر علی شریعتی به عنوان معلمان بزرگ انقلاب شک را مقدمه یقین عنوان کرده و اعتقاد کرده اند که شکی که انسان را تحقیق و جستجو و یافتن حقیقت وادار کند شکی مقدس است و باید بدان  ارج نهاد .  

وی به پرسش مهر دکتر حسن روحانی اشاره کرد و افزود : سوالی که ریاست محترم جمهور طرح کرده اند در خصوص نفی خشونت بوده است . دریکوند خشونت را چالش دنیای معاصر بعنوان کرد و گفت : هیچ کس نباید خود را بالاتر از قانون بداند و تلاش کند تا دیگران را به زور وادار به پذیرش عقیده و فکر خود کند . وی بی اعتمادی اجتماعی را ثمره خشونت عنوان کرد و گفت : خشونت بی اعتمادی را در جامعه گسترش می دهد و به تفرقه و دوستگی منجر می شود .

مدیر کل آموزش و پرورش لرستان در ادامه تصریح کرد : اگر افراد تحت تاثیر محیط خود خشونت را بیاموزند باید گفت که زندگی کردن در آن محیط خطرناک می شود و می تواند تبعات بسیار بدی برای دیگران به ارمغان بیاورد .دریکوند در ادامه تاکید کرد : در جامعه گروههای و افراد زیادی هستند که باید در کنار یکدیگر برای رسیدن به اهداف مشترک تلاش و کوشش کنند . وی رقابت سالم را از قاعده های دموکراسی در جامعه عنوان کرد و گفت : باید چارچوب های رقابت سالم را یادگرفت و بر مبنای آن فعالیت کرد .

وی شناخت ریشه خشونت و یادگرفتن راهکارهای کنترل خشونت را از جمله رسالت های آموزش و پرورش و نهادهای فرهنگی برشمرد و افزود : نهادینه کردن فرهنگ مقابله با خشونت بستگی به برنامه ریزی و حرکت دستگاه تعلیم و تربیت دارد و باید رسانه ها و سایر نهادهای فرهنگی در این مسیر، آموزش و پرورش را یاری کنند .   دریکوند  سند تحول بنیادین را مبنای حرکت دستگاه تعلیم و تربیت عنون کرد و گفت : اگر بتوانیم این اهداف را در جامعه نهادینه کنیم خشونت در جامعه کم رنگ شده و رخت برمی بندد .

وی خشونت در کشورهای  منطقه را دلیلی بر ناموفق بودن قدرت منطق و گفتگو عنوان کرد و افزود :  به مدد منطق عقلانینت و گفتگوست که دولتمردان ما در عرصه سیاست خارجی بر 5قدرت دنیا غلبه پیدا کرده و حقانیت ایران را در معادلات بین المللی به منصه ظهور می رسانند .  دریکوند در پایان با تقدیر از برگزیدگان این فراخوان ابراز امیدواری کرد تا نسل جوان و آینده ساز بتواند در دنیایی سرشار از محبت و دوستی زندگی کند و به تکامل برسد .

پیش از سخنان مدیر کل آموزش و پرورش لرستان محسن یوسفوند معاون پرورشی و فرهنگی در سخنانی با اشاره به مشارکت 70هزار دانش آموز در فراخوان پرسش مهر ، ظرفیت هنر را ظرفیتی بالقوه برای ماندگاری و اثر گذاری فعالیت ها و برنامه هابرشمردو گفت : بالغ بر 80درصد برنامه ها و فعالیت های انجام شده به نوعی پیام دینی ، انسانی ، اجتماعی و فرهنگی داشتند . یوسفوند  از نگاه مثبت و ماندگار مدیر کل آموزش و پرورش لرستان به برنامه های فرهنگی و تربیتی تقدیر کرد و گفت : در چهار بخش خانواده ، فرهنگیان ، دانشجو معلمان و  دانش آموزان 63هزار و  955اثر به دبیرخانه فراخوان پرسش مهر ارسال  شده است . وی تاکید کرد : از این آثار 37هزارو 856اثر در بخش پاسخ خانواده ها به پرسش مهر بوده و 43اثر هم در بخش فرهنگیان به مرحله کشوری راه پیداکردند . یوسفوند کسب 6مقام کشوری و 2اثر شایسته تقدیر را از جمله توفیقات لرستان در مسابقات کشوری عنوان کرد و گفت : در مرحله استانی قریب به 10هزار دانش آموز به صورت حضوری شرکت داشته اند که در نوع خود کم نظیر بوده است

گفتنی است که پس از اجرای متنوع گروههای سرود دانش آموزی از196نفر از  دانش آموزان و فرهنگیان برگزیده در رشته های مختلف تجلیل به عمل آمد . 

 

موردی جهت نمایش و جود ندارد.
دیدگاه‌های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط آموزش و پرورش در سایت منتشر خواهد شد «پیام‌هایی که شامل تهمت یا افترا باشدمنتشر نخواهد شد» پیام‌هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد
آخرین اخبار
اخبار برگزیده
دیدگاه